Theme Settings

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Reset
Z čoho sa skladá vrecko do vysávača?

Z čoho sa skladá vrecko do vysávača?

Vrecká do vysávača

Z čoho sa skladá vrecko do vysávača?

Vrecko tvorí samotný materiál a jeho "zlepenie". Ďalej je to príruba a nakoniec tesniaca gumička (tá však nie je nevyhnutne súčasťou všetkých vreciek).

Materiál sa do tvaru vrecka spája buď lepením (pri papierových vreckách) alebo tavením (u vreciek z netkanej textílie - u niektorých druhov vreciek sa používalo aj šitie). Kvalita týchto spojov je veľmi dôležitá. Ak vrecko praská, je to najčastejšie práve v miestach spojov.

Ďalšou súčasťou vreciek je príruba. Jedná sa o kartónovú, alebo plastovú časť, ktorá drží vrecko vo vysávači na danom mieste. Táto časť musí byť tiež dostatočne kvalitná. A tiež musí byť dostatočne pevná, aby nedochádzalo k jej deformácii. Ak sa príruba prehne, dôjde k úniku prachu mimo vrecko a hrozí poškodenie vysávača a zníženia kvality výstupného vzduchu.

Súčasťou príruby je u niektorých typov vreciek hygienický uzáver.

U niektorých typov vreciek je súčasťou príruby aj tesniaca gumička. Slúži na utesnenie rúrky krytu vrecka - či hadice (podľa typu vysávače), ktoré sa zasúvajú do sáčkov. Gumička musí byť dostatočne pružná a obopnúť trubicu. U vreciek, ktoré sú dlho skladované, gumičky zostarnú a neplnia viac svoju funkciu.

Príruby a hygienické uzávery vreciek

Kvalitu vreciek môžeme tiež posudzovať z hľadiska hygienickej manipulácie. Moderné vrecká bývajú vybavené "hygienickými uzávermi". To znamená, že vo chvíli, keď vyberáte zaplnené vrecko z vysávača, dôjde k uzavretiu nasávacieho otvoru a prach nemá možnosť z vrecka uniknúť.

Ak majú vrecká prírubu z kartónu, jedná sa buď o sklápaciu časť samotnej príruby, ktorou musíte sací otvor uzavrieť, alebo o medzikus vložený do príruby, ktorý pri vysúvaní vrecka automaticky zaslepí sací otvor. (S-bag)

Modernejšie variantu tvoria vrecká z netkanej textílie, kde je príruba vytvorená z plastu a hygienický uzáver sa uzavrie sám automaticky pri vybratí vrecka z vysávača.

 

Aké vrecko je vhodné do môjho vysávača?

Tri dôležité informácie, ktoré potrebujete vedieť pre výber správneho vrecka:

 •          Názov výrobcu vysávača (Elektrolux, ETA, Zelmer...)

Meno výrobcu je väčšinou uvedené na pohľadovej strane vysávača. Ak máte pochybnosti, nájdete ho na výrobnom štítku vysávača, umiestnenom zospodu medzi kolieskami.

 •          Meno vysávača

Väčšina vysávačov má svoje meno uvedené na pohľadovej strane vysávača (Elektrolux - Ergospace, ETA - Trino, Zelmer - Jupiter...)

 •          Model vysávača

Prakticky každý vysávač má na výrobnom štítku uvedené číslo modelu - ako sme už vyššie písali, štítok nájdete na spodnej časti vysávača. (Elektrolux Ergospace XXL 42, ETA Trino 1454, Zelmer Jupiter 4000)

 Jednorazové alebo permanentné?

Vrecká môžeme rozdeliť na 2 základné časti a to:

a)      Permanentné: používali sa skôr. Sú vyrobené z textilu a je možné ich používať aj dlhodobo. Po naplnení je potrebné ich najprv vysypať, ideálne vyklepať, a čo najlepšie vyčistiť. Sú menej hygienické a úplne nevhodné hlavne pre alergikov. Aj po dôkladnom vyčistení sa v nich množia roztoče, baktérie a tiež plesne. Niektoré sa dajú aj vyprať, čo ale v konečnom dôsledku vedie k plstnateniu materiálu a zhoršovaniu kvality vysávania. Princíp je nasledovný: Vysať, vysypať, vyklepať, vyčistiť a až potom je možné zasa vysávať.

 

b)      Jednorazové: sú výrazne hygienickejšie a tiež pohodlnejšie na manipuláciu a používanie. Podľa materiálu z ktorého sú vyrobené ich možno rozdeliť na

 

 •          Vrecká z filtračného papieru (papierové)
 •          Vrecká z netkanej textílie

Zvláštnu skupinu jednorazových vreciek tvoria vrecká univerzálne. Nedodávajú sa ku konkrétnemu typu vysávača, ale po príslušnej úprave sa hodia na väčšinu typov vysávačov. Ich princíp spočíva v tom, že si "univerzálne vrecko prispôsobíte vlastným potrebám. Druhov prispôsobenia je niekoľko. Začneme od najjednoduchších až po tie zložitejšie a prepracovanejšie.

a)       Univerzálne vrecká z netkanej textílie

Prvou veľkou výhodou týchto vrecúšok oproti papierovým je ich materiál. Netkaná textília je oproti filtračnému papieru mäkšia a lepšie tvarovateľná. Tým pádom ju lepšie umiestnite do sacieho priestoru vysávača.

Druhou výhodou je, že nemusíte kartón upravovať. Stačí len sňať prírubu z vášho pôvodného vrecka, očistiť ju od prachu a nečistôt a prilepiť ju na mäkkú prírubu vrecka, ktorá je vybavená lepiacou vrstvou. Tým sú úpravy ukončené a vy môžete vysávať ...

Nevýhodou je nutnosť po každom zaplnení vrecka strhnúť prírubu a znovu nalepiť. Častým odlepovaním hrozí jej poškodenie.

b)      Univerzálne vrecká papierové

Vrecká vyrobené z filtračného papiera majú kartónovú prírubu. Podľa typu vysávača si môžete zaobstarať vrecká s prírubou umiestnenou hore alebo z boku. Na túto prírubu potom položíte prírubu z vášho originálneho vrecka a obkreslíte ju. Potom prichádza tá komplikovanejšia časť. Kartónovú prírubu musíte obstrihnúť do Vami nakresleného tvaru. Pri tomto úkone buďte opatrní, aby ste sa nezranili. Musíte tiež dávať pozor, aby ste pri strihaní nožnicami nepretrhli filtračný papier alebo neodtrhli prírubu od vrecka. Po úprave príruby môžete vrecko použiť vo svojom vysávači.

1.)    Papierové vrecká:

Papierové vrecká sa vyrábajú zo špeciálneho niekoľkovrstvového filtračného materiálu. Podľa vrstiev papieru ich delíme na jedno-, dvoj-, trojvrstvové.

Ich používanie má niekoľko nevýhod: Ide o papier, a preto sú tieto vrecká pomerne náchylné na vlhkosť. Dôležité je vysávače neskladovať vo vlhkom prostredí a tiež dávať pozor, aby neprišli do styku s ostrými predmetmi. Ľahšie sa pretrhnú, a to hlavne pri navlhnutí, prípadne nasatí skla či iných ostrých predmetov. Pri dlhšom používaní týchto vreciek dochádza k upchatiu pórov filtračného papieru, čím sa znižuje schopnosť nasávať. Po naplnení sa len opatrne vyberú z vysávača a celé sa vyhodia. To je ich najväčšou výhodou a zároveň nevýhodou v jednom. Môžu sa jednoducho minúť.

2.)    Vrecká z netkaného textilu:

Moderné typy týchto vreciek sú vyrobené zo špeciálnych mikrovlákien - kombinácie polypropylénu (PP) a polyesteru (PE). Materiál má vlastnosti, ktoré eliminujú nevýhody papierových vreciek. 

Vrecká vynikajú vysokou pevnosťou, čím je riziko ich pretrhnutia ostrým predmetom podstatne nižšie ako u papierových.

 •          Vysoký sací výkon - kvôli štruktúre materiálu nedochádza k upchávaniu pórov, čo vedie k udržaniu vysokej úrovne sacieho výkonu.
 •          Vysoká miera filtrácie - kvalitné vrecká z netkaného textilu majú až 5 vrstiev. Zaisťujú tak podstatne vyššiu čistotu vzduchu v domácnosti.
 •          Odolnosť proti vode - materiál je nenasiakavý a nehrozí jeho pretrhnutie alebo prevlhčenie. Vlhké nečistoty sa môžu bez rizika vysať.
 •          Vrecká sú antibakteriálne - materiál je biologicky neutrálny a znižuje možnosť šírenia plesní a baktérií.
 •          Materiál sa jednoducho prispôsobí veľkosti priestoru vo vysávači, čím sa umožní uloženie väčšieho množstva nečistôt.
 •          Tým, že nedochádza k upchávaniu pórov, je zabezpečená podstatne dlhšia životnosť ako u papierových vreciek.
 •          Vrecká sa preto menia menej a prevádzka vysávača sa stáva ekonomickejšou než v prípade papierových vreciek.

Vrecká z netkanej textílie vydržia oveľa viac. Sú vyrobené kombináciou polypropylénu a polyesteru. Táto kombinácia je výrazne pevnejšia a odolnejšia proti kvapkám vody. Vrecká z tohto materiálu až toľko nepodliehajú upchatiu pórov a sací výkon vysávača sa tým pádom nezmenšuje. Netkaná textília je zároveň antibakteriálna. Prejaví sa to čistejším vzduchom vo Vašej domácnosti.

Tvary vreciek z netkanej textílie

Mnohí výrobcovia vreciek do vysávačov (hlavne z radov neoriginálnych výrobcov) využili vlastnosti netkanej textílie - jej mäkkosti. Výroba je podstatne jednoduchšia a lacnejšia.

Aký je rozdiel medzi vreckom z filtračného papiera a z netkanej textílie?

Rozdiel je v prvom rade generačný.

Trocha histórie:

Prvé vrecká boli látkové. Ich filtračné schopnosti neboli najlepšie a hygiena pri čistení týchto vreciek bola minimálna. Hlavne ju ale nikto neriešil. Dôležité bolo, že sa vysáva ...

Po druhej svetovej vojne sa vedci viac začali zaoberať tým, čo filtre vo vysávačoch odfiltrujú a čo nie. Jedným zo zásadných krokov bolo zavedenie výmenných papierových vreciek, ktoré sa stali na dlhú dobu štandardom. Postupne sa začal zväčšovať počet filtračných vrstiev vreciek a doplnili sa hygienické uzávery.

Postup v chémii a technológií umožnil využiť systém netkaných textílií k zvýšeniu kvality ako filtrácie, tak aj mechanických vlastností vreciek. V tejto dobe sú už vrecká na vyššej úrovni než papierové a postupne ich aj nahradzujú.

Vlastnosti:

a)      Pevnosť

Vrecká z netkanej textílie sú vďaka svojej štruktúre materiálu podstatne pevnejšie a nedochádza k ich pretrhnutiu v prípade nasatia drobných kamienkov či ostrých predmetov. Pri klasických papierových vreckách sa pri nasatí napríklad kúsku skla stáva, že rýchlo letiaci črep po náraze do vrecka jeho stenu nareže a tým poškodí. Počas krátkej doby tak môže dôjsť k pretrhnutiu vrecka.

Náchylné sú aj lepené spoje vreciek - pokiaľ nie je lepenie kvalitné, môže sa vrecko rozlepiť a prestane plniť svoju funkciu. Nekvalitný papier navyše v miestach ohybu môže praskať...

U vreciek z netkanej textílie sa jednotlivé diely vrecúšok k sebe pritavia a majú podstatne vyššiu pevnosť.

b)      Odolnosť pri nasatí vody

Nasatá zvyšková tekutina papierové vrecko prevlhčí a oslabené miesto je vysoko náchylné k pretrhnutiu. Vrecká z netkanej textílie vďaka svojmu materiálu túto vlastnosť eliminujú. Nie že by ste mali do vreciek nasávať vodu, ale pár kvapiek na linoleu v kuchyni ľahko prehliadnete.

c)       Lepšia filtračná schopnosť

Syntetický materiál netkaných vreciek do vysávačov zaistí lepšiu kvalitu filtrácie (odfiltruje až 99% častíc veľkosti jeden mikrón) - to je až o 40% viac oproti papierovému vrecku. Je to dané zložením steny vreciek.

Moderné netkané textílie sa pri výrobe vreciek pokladajú až v šiestich vrstvách na seba, pričom každá vrstva je špecificky určená pre inú funkciu - od filtrácie rôznych veľkostí častíc nečistôt až po ochrannú funkciu.

d)      Väčší objem

Vďaka pružnosti netkanej textílie sa vrecko ľahko prispôsobí svojmu priestoru vo vysávači a pojme minimálne o 15% viac nečistôt než papierové vrecko. Ten je pevnejší a priestor dôkladne nevyplní. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že ich vrecká pojmú až o 60% viac nečistôt ako tie papierové.

e)      Dlhšia životnosť

Postupným napĺňaním papierových vreciek klesá ich filtračnú schopnosť. Póry v stene papierového vrecka, ktorými prechádza vzduch sa upchávajú a prietok vzduchu sa znižuje. Naopak sa zvyšuje záťaž motora, ktorý sa prehrieva a skracuje sa jeho životnosť.

U vreciek z netkanej textílie k upchávaniu pórov nedochádza - žiadne totiž nemajú. Pri výrobe netkanej textílie sa zo špeciálnych trysiek ukladajú cez seba jemné syntetické vlákna a vrstvia sa v požadovanej hustote podľa požiadavky. Vzniká tým sieť tvorená mnohými vláknami, v ktorých sa nečistoty zachytia, ale materiál neupchávajú.

Univerzálne alebo na mieru?

Univerzálne vrecká je vhodné použiť v prípadoch, keď máte v domácnosti atypický vysávač. Taký, do ktorého jednoducho vrecko zohnať neviete.

Aj keď je na trhu mnoho rôznych vreciek pre mnoho rôznych typov vysávačov, môžu sa aj dnes objaviť vysávače natoľko atypické, že pre nich jednoducho vrecká nezoženiete. Práve pre tieto prípady sa vyrábajú vrecká univerzálne. Dajú sa vložiť do každého vysávača, následne pripevniť vhodne prírubu pre správne tesnenie a môžete vysávať. Univerzálne vrecko sa vyrába rovnako ako klasické vrecúška a to z papiera či netkaného textilu.

Ako vybrať správny typ vrecka do vysávača?

Na spodnej alebo bočnej strane vysávača sa nachádza malí štítok s presným názvom vysávača a podľa neho nájdete vhodné vrecko.

Product successfully added to the product comparison!